Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    16 January 2016      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    2km
  Race:    AV Shield Round 9, Red Zone vs White Zone - 2000m  
  Location:    Lakeside Stadium, Albert Park, VIC


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Pam Tindal   W55       VIC-MA     00:10:07.0        11.862 km/h
  F   2     Sandra Geisler   W35       RWD     00:10:13.0        11.746 km/h
  F   3     Carolyn Rosenbrock   W50       ANW     00:11:02.3        10.876 km/h
  F   4     Claire Noonan   U13W       COL     00:11:33.5        10.390 km/h
  F   5     Donna-Marie Elms   W50       PTN     00:11:41.1        10.271 km/h
  F   6     Kerryn Walshe   W50       DIV     00:12:01.7        9.986 km/h
  F   7     Pia Hunter   W45       BOH     00:12:22.6        9.704 km/h
  F   8     Lee Taylor   U15W       YRA     00:13:11.6        9.102 km/h
  F   9     Janet Holmes   W60       VIC-MA     00:13:35.8        8.834 km/h
  F   10     Kirsten Walburg   U18W       DAC     00:13:55.8        8.623 km/h
  F   11     Karen Quinn   W50       DIV     00:13:56.8        8.612 km/h
  F   12     Sara Papadopoulos         DIV     00:15:16.6        7.860 km/h
  F   13     Jo Molnar   W50       AWA     00:15:20.8        7.826 km/h
  F   14     Tammarah Brown   U17W       RIC     00:15:31.0        7.734 km/h
  F   15     Rhianyn Camilleri   U12W       DIV     00:15:36.9        7.692 km/h
  F   16     Ros Dyer         VIC-MA     00:15:43.5        7.635 km/h
  F   17     Kathi Hewitson         YRA     00:16:40.2        7.200 km/h
  F   18     Donna Campbell   W45       PTN     00:17:00.0        7.059 km/h
  F   19     Sharon Meager         BOH     00:19:02.6        6.305 km/h

  M   1     Jason Kozica   SM       STK     00:08:25.9        14.257 km/h
  M   2     Stuart Kollmorgen   M45       COL     00:08:52.6        13.534 km/h
  M   3     Aaron McDonough   M40       PTN     00:09:20.2        12.857 km/h
  M   4     Trenton Hawkins   M35       PTN     00:10:25.2        11.520 km/h
  M   5     Ross Reid   M60       COL     00:10:55.4        10.992 km/h
  M   6     Simon Evans   M55       BOH     00:11:07.2        10.795 km/h
  M   7     Lucas Taylor   U20M       YRA     00:11:18.5        10.619 km/h
  M   8     Graeme Olden   M50       BOH     00:11:23.4        10.542 km/h
  M   9     Andrew Egginton         BOH     00:11:41.3        10.271 km/h
  M   10     Clyde Riddoch   M60       AWA     00:11:44.3        10.227 km/h
  M   11     Russ Dickenson   M70       SCA     00:11:48.7        10.169 km/h
  M   12     Dennis Lazar   M55       DIV     00:13:01.5        9.219 km/h
  M   13     Geza Benke   M55       OLM     00:13:16.9        9.045 km/h
  M   14     Camden Hewitson   U14M       YRA     00:13:28.2        8.911 km/h
  M   15     Gerry Sofianis   M65       STK     00:14:19.7        8.382 km/h
  M   16     Chris Worsnop   M55       OLX     00:15:09.5        7.921 km/h
  M   17     John Killip   M60       OLM     00:16:37.3        7.222 km/h
  M   18     Christopher OConnor         BOH     00:19:05.8        6.288 km/h

  M   DQ     Lachlan Chan   U20M   STK        
  M   DQ     Ian Handasyde   M50   OSC        
  M   DQ     John Neale   M60   PTN        
  F   DQ     Erika Bedyn     YRA