Race walk Australia - Walking races in Australia / Information for Australian athletes
Search |
Email Password

  HOME
  START OFF
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS

  ATHLETES
  CLUBS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    12 June 2016      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10 mile
  Race:    50th Lake Burley Griffin Carnival - Event 4/5 - Open 10 Miles Walk  
  Location:    Weston Park, Canberra, ACT


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time     Speed 

  F   1     Tanya Holliday   SW       SARWC     01:12:58        13.232 km/h
  F   2     Rachel Tallent   SW       RWV     01:13:22        13.160 km/h
  F   3     Claire Tallent   SW       SARWC     01:17:57        12.386 km/h
  F   4     Zoe Hunt   U20W       ACTRFWC     01:18:03        12.371 km/h
  F   5     Alana Barber   SW       RWV     01:21:15        11.883 km/h
  F   6     Kristie Goznik   SW       SARWC     01:24:33        11.420 km/h
  F   7     Simone McInnes   SW       RWV     01:26:41        11.138 km/h
  F   8     Katya Martin   U20W       RWQ     01:28:59        10.851 km/h
  F   9     Ally Durr   U20W       ACTRFWC     01:34:14        10.246 km/h
  F   10     Ann Staunton-Jugovic   W50       ACTRFWC     01:38:01        9.851 km/h
  F   11     Erika Woodward   W50       RWV     01:38:35        9.794 km/h
  F   12     Heather Carr   W65       RWV     01:40:53        9.571 km/h
  F   13     Yvette Becker   SW       SARWC     01:44:23        9.250 km/h
  F   14     Kirsten Bott   W45       TRWC     01:55:35        8.353 km/h
  F   15     Noela McKinven   W70       RWQ     02:19:31        6.920 km/h

  M   1     Adam Garganis   U20M       RWV     01:09:51        13.823 km/h
  M   2     Tyler Jones   U20M       NSWRWC     01:10:30        13.695 km/h
  M   3     Kyle Swan   U18M       RWV     01:15:35        12.774 km/h
  M   4     Jay Felton   U23M       NSWRWC     01:16:58        12.545 km/h
  M   5     Carl Gibbons   U20M       NSWRWC     01:20:59        11.922 km/h
  M   6     Kim Mottrom   SM       RWV     01:21:51        11.796 km/h
  M   7     Dylan Richardson   U16M       NSWRWC     01:22:11        11.748 km/h
  M   8     Jason Kozica   SM       RWV     01:22:22        11.722 km/h
  M   9     Reese Walmsley   U18M       RWV     01:22:54        11.647 km/h
  M   10     Stuart Kollmorgen   M45       RWV     01:23:15        11.598 km/h
  M   11     Corey Dickson   U14M       RWV     01:29:24        10.800 km/h
  M   12     Pramesh Prasad   M40       RWV     01:29:34        10.780 km/h
  M   13     David Smyth   M45       RWV     01:31:52        10.510 km/h
  M   14     Hayden Walmsley   U16M       RWV     01:32:40        10.419 km/h
  M   15     Simon Evans   M55       RWV     01:34:14        10.246 km/h
  M   16     Travis Barendregt   U17M       NSWRWC     01:40:16        9.630 km/h
  M   17     Royrie Upton   SM       SARWC     01:42:14        9.444 km/h
  M   18     Ross Reid   M60       RWV     01:42:24        9.429 km/h
  M   19     Greg Durr   M50       ACTRFWC     01:47:17        9.000 km/h
  M   20     Paul Moritz   M55       RWV     01:56:16        8.304 km/h
  M   21     Jim Seymon   M75       Regal     01:59:29        8.081 km/h
  M   22     James Hoare   M70       SARWC     02:08:21        7.523 km/h
  M   23     Patrick Sela   M75       RWQ     02:10:31        7.398 km/h
  M   24     Harry Summers   M80       RWV     02:19:29        6.922 km/h
  M   25     Brendon Hyde   M70       NSWRWC     02:44:27        5.871 km/h

  M   DNF     Bob Gardiner   M80   RWV